Piórka, motyle, pająki, balony piłeczki a nawet rodzynki… To motyw często pojawiający się na zajęciach jogi dla dzieci, ponieważ pomaga w ćwiczeniach oddechowych. Zawsze przy tym jest mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

To właśnie od oddechu zaczyna się praktyka uważności.

Oddech pozwala też uspokoić się i zwrócić większą uwagę na to co się dzieje z nami i naszymi emocjami. Czasem wystarczy tylko kilka głębszych oddechów, żeby inaczej spojrzeć na zaistniałą sytuację. Zwłaszcza dzieciom może to pomagać, bo jeszcze nie są w stanie rozpoznać swoich emocji i nie rozumieją co się z nimi dzieje. A oddech będzie w trudnej sytuacji doskonałym rozwiązaniem.

W jodze dużą uwagę przywiązuje się do oddychania przez nos i wypuszczania powietrza również przez nos. Następujące po sobie asany i kolejność ich wykonywania są mocno związane z wdechem i wydechem.

Dzieci dopiero uczą się świadomego oddychania, bo wiadomo, samego oddychania nikogo nie trzeba uczyć, ale już wydłużania, pogłębiania oddechu i skupiania się na nim już można a nawet zaryzykuję to stwierdzenie, trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *